Tábory

Akce

Víkendovky

Kontakt

O nás                Trocha historie
     Farní turistický oddíl (FTO) Bernartice vznikl v září roku 2003. Myšlenka založení oddílu však vznikla o několik měsíců dříve a s dětmi jsme se na tom domluvili na farním zlatokopeckém táboře v Jistebnici na přelomu července a srpna 2003. Již před založením FTO se děti z Bernartic a okolí občas scházely na berartické faře a skupinka mladých lidí s nimi občas vyrazila na víkend do přírody a v létě pak na tábor. Všechny tato setkávání a občasné výlety bavilo, a tak si vedoucí řekli, že by bylo dobré tomu dát nějakou stálejší a pravidelnější formu. Děti nadšeně souhlasily a tak se v polovině září 2003 konala první schůzka oddílu.

                Jak to u nás chodí
    Děti jsou u nás rozdělené do dvou věkových skupin. Toto rozdělení funguje velmi dobře. Pro menší děti připravujeme odlišný program než pro ty starší a to hlavně na základě jejich zájmů a schopností. FTO se schází jednou za dva týdny v sobotu na faře v Bernarticích. Na faře jsme pro tyto účely vybudovali, myslím, příjemnou klubovnu, která je vyzdobena pracemi dětí. Schůzku vedou vždy dva až tři vedoucí a trvá dvě hodiny. Téma a program schůzky záleží na vedoucích, kteří schůzku připravují. Obvykle má schůzka určité téma, podle kterého zařazujeme pohybové hry, hry na rozvoj spolupráce ve skupině. Dále si s dětmi povídáme o daném tématu (např. znečišťování životního prostředí, orientace v terénu, komunikace...) a snažíme se tak, aby se děti na schůzkách také naučily něco nového z turistických a zálesáckých dovedností.

    Kromě schůzek s dětmi pravidelně vyjíždíme na takzvané víkendovky. Ty se konají přibližně 2x až 3x za půl roku a jsou pro nás všechny silným zážitkem. Každou víkendovku se snažíme tématicky zaměřit a k tomuto tématu směřovat i jednotlivé hry i další aktivity. Na víkendovky jezdíme kam se dá - na různé fary, k přátelům a příbuzným na chalupy a když je pěkně, snažíme se vyrazit pod stan nebo pod širák, to však jen se staršími dětmi.